Jak poprawić pozycjonowanie sklepu internetowego
Pozycjonowanie sklepu internetowego wciąż jest najważniejszym sposobem na stabilne pozyskiwanie użytkowników. W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z jednej z dwóch wyszukiwarek – Google lub Bing (mówimy tu o Polsce), przy czym zdecydowaną większość traffiku z tych dwóch uzyskuje się z Google. Co prawda w innych krajach ta sytuacja kształtuje się inaczej niż w Polsce ale jednak dominacja tej firmy jest zdecydowana.
Analizując tysiące stron i sklepów internetowych zauważyliśmy przerażające zjawisko: ok. 20-35% z nich nie ma w ogóle uzupełnionych podstawowych elementów pozwalających wyszukiwarkom na poprawne indeksowanie. Oznacza to, że właściciele 1/3 z tych biznesów sami torpedują swój biznes nie pozwalając Google na automatyczne wykonanie jej pracy! Formułujemy z tego wniosek i apel do właścicieli biznesów online: nie musicie być fachowcami i robić pełne pozycjonowanie sklepu internetowego; zróbcie chociaż poprawnie to co opisaliśmy poniżej.
Algorytmy Google pozycjonują strony internetowe na bazie specjalnie przygotowanych algorytmów, których dokładne składowe nie są w pełni znane. Wiemy jednak o kilku najbardziej kluczowych atrybutach, za których sprawą strony internetowe wynoszone zostają w wyszukiwarce w górę.
1. Tytuł strony
Algorytmy pozycjonowania Google zdają się nadawać wagę tytułowi strony. Przez tytuł rozumiemy tekst zawarty pomiędzy tagami <title> w sekcji <head>, a prościej ujmując jest to tekst widoczny w zakładce strony w przeglądarce. Należy pamiętać o zmianie tytułu strony na odpowiedni, gdyż często jest on przez edytor ustawiany na domyślny – „Nowy Dokument”, czy też „New Document”. Brak ustawienia poprawnego tytułu skutkować będzie niższą pozycją strony w wyszukiwarce.
Pamiętajcie, że często okazje biznesowe uciekają nam przez to, że potencjalny kontrahent (np. producent, który poszukuje sklepów, w których mógłby sprzedawać swój produkt) nie może nas znaleźć. Warto więc skupić się i zrobić poprawny dobór słów kluczowych dobrze określających nasz biznes. Jeśli masz sklep internetowy ze zdrową żywnością nazwij go kilkoma słowami komunikującymi ten fakt (np. Sklep ze zdrową żywnością, sklep ekologiczny, produkty bezglutenowe).
2. Tekst na stronie
Jeśli ktoś wyszukuje w Google na przykład „rowery górskie”, to taka fraza powinna znaleźć się w tekście strony, która chce się na tę frazę pozycjonować. Gdy szukana fraza nie znajduje się w tekście strony – wyszukiwarka nie jest w stanie ze stuprocentową pewnością ocenić wartości tej strony dla wyszukującego. Z tego względu pominięcie tego punktu skutkuje spadnięciem pozycji strony w Google.
Choć wydaje się to dosyć oczywiste – nie zawsze osoby projektujące strony internetowe o tym pamiętają. Wystarczy, że „rowery górskie” będzie zdjęciem, a nie tekstem, a już pozycjonowanie spadnie. Pamiętajcie, że na stronie głównej powinno być sporo tekstu zawierającego „twoje” słowa kluczowe oraz frazy powiązane (Google to wielki spryciarz, identyfikuje stronę według zestawu fraz, które muszą ze sobą współgrać).
3. Linki zewnętrzne
Jednym z czynników przyczyniających się do pozycjonowania strony jest liczba linków zewnętrznych. Jest to liczba odnośników do danej strony zawartych na innych stronach (np. wp.pl może zamieścić na swojej stronie link do landscapelab.pl, dzięki czemu landscapelab zostanie wypozycjonowany wyżej niż dotychczas). Im strona linkująca uznawana jest przez Google za bardziej wartościową, tym więcej taki link daje stronie linkowanej. Czasami trzeba się wysilić i „załatwić” kilka mocnych linków z zewnętrznych witryn aby ostro awansować w wynikach wyszukiwania.
4. Słowa kluczowe w linku zewnętrznym
Jak samo Google podaje, jeśli w linku zewnętrznym zawarte będą jakieś słowa kluczowe (na przykład zamiast www.landscapelab.pl link będzie w postaci najlepsze mapy rynków) to automatycznie zostaną one uwzględnione w pozycjonowaniu strony. Można powiedzieć, że te słowa jakby wyjaśniają wyszukiwarce o czym jest dana strona.
Dalsze pozycjonowanie sklepu internetowego
Kiedy już zadbałeś o te absolutne podstawy, przychodzi czas na analizę twojego biznesu. Dopiero analiza rynku i konkurencji w branży, w której działasz pozwala wykonać optymalny dobór słów kluczowych i stworzenie wytycznych dla dalszego pozycjonowania. Co to w praktyce oznacza? Pamiętajcie, że sklepy i strony internetowe są „czytane” przez wyszukiwarki wyłącznie poprzez analizę tekstu. Skutkuje to tym, że frazy kluczowe są kluczem dla ich oceny. Wykonanie mapy konkurencji dla branży i przeanalizowanie „zajętości” poszczególnych fraz (a także poziomu konkurencyjności) pozwala na ustalenie zestawu słów kluczowych, na które można najszybciej i najekonomiczniej awansować na pierwsze strony wyszukiwarek.
Po co to robimy? Po kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy nowych użytkowników miesięcznie! Taka jest stawka. Jeśli spojrzysz na swój dzisiejszy traffik (miesięczną odwiedzalność strony internetowej) i widzisz powiedzmy 100-1.000 kliknięć dziennie to chyba już widzisz jaka jest stawka tej gry 🙂
Jeśli interesuje was ten temat zobaczcie też nasz wcześniejszy artykuł o optymalizacji sklepu internetowego. Ten temat będziemy jeszcze omawiali w dalszych artykułach więc wracajcie do nas często.
Podsumowanie:
Na prawdę można w łatwy sposób poprawić pozycjonowanie sklepu internetowego (tak jak każdej strony www). Czasami wystarczy zadbać o podstawy opisane w punktach 1-4. Dalszy dobór słów kluczowych, o których piszemy w końcowej części artykułu pozwala na najekonomiczniejsze i najtrafniejsze działania. Każdy marketing sklepu internetowego powinien opierać się na takiej analizie rynku jak opisana powyżej. Dzisiaj, mało kto ją stosuje i dlatego daje to tak gigantyczną przewagę konkurencyjną. Niedługo stanie się to standardem. Kto pierwszy ten lepszy 🙂
Leave a Comments